Niezliczona liczba zmian w prawie podatkowym, dotarła również do ustawy o podatku od towarów i usług. Postaramy się przedstawić węzłowe zmiany w zakresie składania deklaracji VAT od stycznia 2017 roku.
VAT-7K
Największa zmiana jaka zaszła w art. 99 uVAT, w którym ustawodawca uregulował tryb składania deklaracji podatkowych jest ograniczenie w możliwości korzystania z kwartalnego sposobu rozliczania podatku od towarów i usług.
Znowelizowany art. 99 uVAT wprowadza dwie przesłanki negatywne, których spełnienie uniemożliwia korzystania z kwartalnej metody rozliczania podatku, mianowicie:
- w przypadku nowo rejestrowanych działalności, podatnik ma możliwość rozliczać się kwartalnie dopiero po 12 miesiącach od miesiąca zarejestrowania go jako podatnika VAT czynnego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego;
- w przypadku gdy podatnik w danym kwartale lub w poprzednich 4 kwartałach dokonywał dostaw towarów wymienionych w załączeniu nr 13 do ustawy na kwotę wyższą niż 50.000 zł.
W praktyce: podatnik będzie mógł korzystać z kwartalnego rozliczania VAT dopiero po 12 miesiącach od miesiąca rejestracji na formularzu VAT-R, a utraci takie prawo po przekroczeniu w którymkolwiek z kwartałów wartości sprzedaży towarów z załącznika 13 w wysokości wyższej niż 50.000 zł.
VAT-7K Metoda kasowa
Mali podatnicy, a więc zgodnie z art. 2 pkt. 25 uVAT, których wartość sprzedaży brutto w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli równowartości kwoty 1.200.000 euro w przeliczeniu na złote po średnim kursie NBP z pierwszy dzień października poprzedniego roku podatkowego.
Od stycznia 2017, mali podatnicy, u których kwota, o której mowa powyżej zostanie przekroczona, składają deklaracje podatkowe za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału, w którym przekroczono tę kwotę – jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału, a w przypadku gdy przekroczenie tej kwoty nastąpiło w drugim miesiącu kwartału, deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału lub następującego po kwartale, w którym przekroczono tę kwotę – jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału.
Informacje podsumowujące
Od nowego roku wszyscy podatnicy zobowiązani są do składania deklaracji podsumowujących VAT, obecnie są to VAT-UE (dotyczących transakcje zagraniczne) oraz VAT-27 ( dotyczących transakcji krajowych opodatkowanych w trybie odwrotnego obciążenia) drogą elektroniczną do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.
W praktyce: w przypadku gdy podatnik VAT dokona wewnątrzwspólnotowej dostawy w marcu 2017 roku i dochowa wszystkich warunków do zastosowania stawki 0% zobowiązany jest do 25 kwietnia złożyć drogą elektroniczną deklarację podsumowującą VAT-UE.
Deklaracje tylko przez internet
Znowelizowany przepis art. 99 ust. 11b uVAT nakłada na podatników obowiązek przesyłania wszystkich deklaracji VAT wymienionych w tym przepisie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W praktyce: oznacza to, że deklaracje VAT-7, VAT-9m, VAT-7K, VAT-UE, VAT-27 i inne należy składać elektroniczne osobiście lub przez pełnomocnika uprzednio opatrzając je podpisem bezpiecznym weryfikowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.