Zmiany w przepisach ordynacji podatkowej wchodzące w życie z dniem 01 września 2017 r. implikują konieczność przesyłania wyciągów bankowych przedsiębiorców.
Kto może wezwać o przedstawienie takich dokumentów w chwili obecnej?
Do tej pory zgodnie z postanowieniami ustawy o KAS, w przypadku kontroli celno-skarbowej, organ może wezwać zgodnie z art. 48 uKAS bank do przedstawienia logicznej struktury zwierającej wyciąg bankowy (JPK_WB). Nie wszyscy jednak z tym poglądem się zgadzają, część doktryny twierdzi, że nie jest to takie oczywiste, ponieważ instytucje finansowe w prawdzie zgodnie z art.49 uKAS są zwolnione w tym względzie z tajemnicy bankowej, jednakże nie powinno stosować się przepisów ordynacji podatkowej, a więc idąc dalej przepisów o strukturach logicznych (JPK). Wynika to z faktu, że w przypadku ustawy o krajowej administracji skarbowej przepisy ordynacji podatkowej stosujemy tylko w przypadku gdy brak w ustawie o KAS regulacji na dany temat.
Projekt zmian w ordynacji podatkowej, czyli jak może być?
Trwające prace legislacyjne nad nowymi przepisami ordynacji podatkowej, zakładają wprowadzenie obowiązku przkazywania wyciągów bankowy przez większość podmiotów m.in. osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (spółki osobowe) oraz osób fizycznych będących przedsiębiorcami. Projekt przewiduje jednak wyłączenia mikroprzedsiębiorców (zob. art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) oraz jednoski sektora finansów publicznych. Organem właściwym do codziennego odbioru wyciągów będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Zmiany w przepisach zakładają możliwość upoważnienia banku do przekazywania takich dokumentów, wobec czego nowy obowiązek może okazać się nie tak uciążliwy jak się wydaje. Wyłaczone z możliwości upoważnienia będą natomiast podmioty posiadające rachunki bankowe poza granicami kraju.
Projekt przewiduje, że wyciągi przekazywane mają posiadać określony format oraz dodatkowe informacje o każdej transakcji. Są nimi przede wszystkim NIP, REGON oraz dodatkowe dane nadawcy i odbiorcy.
Zmiany obejmą również katalog dowodów w postępowaniach podatkowych, dodając informację, że dokumenty przekazywane przez banki będą również dowodami w postępowaniu podatkowym.
W chwili obecnej nie wiemy jednak jaki ostatecznie kształt przybiorą zmienione przepisy ordynacji podatkowej. Ustawodawca przewiduje, że wejdą one w życie z dniem 01 września 2017 r.