Split payment, a więc podzielona płatność była przedmiotem posiedzenia Rady Ministrów co w rezultacie dało przyjęcie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w tym o podatku od towarów i usług.
Na czym polega?
Jak sama nazwa wskazuje, polega on na systemie płatności dzielonej. Nabywca usługi lub towaru będzie zobligowany do zapłaty kwoty netto faktury na konto dostawcy lub dokonania płatności gotówką, natomiast kwota VAT będzie musiała zostać przez niego przesłana na specjalne konto VAT dostawcy.
Kogo będzie dotyczył split payment?
Zgodnie z projektem split payment dotyczyć będzie tylko transkacji z innymi podatnikami VAT, a więc osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek nieposiadających osobowości prawnej, które prowadzą działalności gospodarczą (art. 15 uVAT).
Dobrowolność stosowania
Nowa instytucja będzie dobrowolna. Będzie ona zależała od wyboru nabywcy usługi lub towaru. Co więcej to nabywca będzie również decydował, które z faktur zostaną opłacone z zastosowaniem procedury split payment. Banki i SKOK będą zakładały rachunki VAT dla podmiotów posiadających rachunki rozliczeniowe na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej. Istotnym założeniem projektu jest fakt, że podatnik będzie miał dostęp do kwot na rachunku VAT tylko do niektórych czynności, mianowicie do zapłaty VAT należnego wynikającego z deklaracji lub faktury stosując split payment.
Korzyści?
Podatnicy stosujący split payment będą mogli korzystać z przewidzianych preferencji tj.:
- ograniczenie odpowiedzialności solidarnej wynikających z przepisów ustawy o VAT;
- możliwość otrzymania zwrotu VAT w ciągu 25 dni (tryb przyspieszony);
- ograniczenie niektórych sankcji.
Należy jednak zaznaczyć, że system split payment może spowodować zatory płatnicze. Podatnik nie będzie mógł korzystać swobodnie z pieniędzy zgromadzonych na rachunkach VAT. Duże sumy nie będa mogły być przedmiotem lokat krótkoterminowych. Ponadto może to spowodować przejściowe trudności w odnalezieniu się w nowym systemie przez podatników.