Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na dwukrotne zwiększenie limitu, w ramach którego m.in. artyści, twórcy, naukowcy, dziennikarze będa mogli kosztystać z 50% kosztów uzyskania przychodów.
Warto przypomnieć, że do tej pory limit ten wynosi połowę pierwszego progu podatkowego (42.764 zł). W przypadku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych limit ten będzie wynosił równo 85.528 zł.
Kogo dotyczy ten limit?
Z 50% kosztów uzyskania przychodów może korzystać podmiot, który wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, ale tylko w przypadku, gdy na umowie o pracę pracodawca wyraźnie zaznaczy, że wykonywana praca twórcza dotyczy konkretnej części etatu. Ponadto korzystać z niego mogą podmioty wykonujące utwory w ramach umowy cywilnoprawnej (zlecenie/dzieło). Podmioty prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą niestety z niego korzystać, jako że zobowiązani są do ustalania kosztów uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionych wydatków.
Kim jest twórca?
Niestety pomimo braku definicji ustawowej, przyjąć należy, że twórcą jest każdy podmiot, który prowadzi działalność o indywidualnym charakterze, której efekt ustalony zostaje w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Twórczość jest zatem efektem pracy ludzkiej, prowadzącej do wytworzenia wartości o charakterze niematerialnym, które jednak zostają utrwalone w postaci utworu czy innej trwałej formie.
Przykładowo efektem pracy twórczej będą utwory w rozumieniu prawa autorskiego (art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych):
- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
- plastyczne;
- fotograficzne;
- lutnicze;
- wzornictwa przemysłowego;
- architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
- muzyczne i słowno-muzyczne;
- sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
- audiowizualne (w tym filmowe),
oraz prawa do nich, którymi twórca może rozporządzać.