Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku rozszerzyła katalog czynności objętych tzw. procedurą odwrotnego obciążenia, dodając nowy załącznik do ustawy o numerze 14 (link w załączeniu),
Odwrotne obciążenie
Należy zacząć od omówienia samej procedury odwrotnego obciążenia. Jest to instytucja prawa podatkowego, mająca na celu ograniczenie możliwości wyłudzania VAT w tych obszarach gospodarki, w których liczba takich przestępstw jest największa. Odwrotne obciążenie jak sama nazwa wskazuje wprowadza konieczność rozliczenia podatku od towarów i usług przez nabywcę usługi, a nie jak to zwykle bywa przez dostawcę.
Praktyka: Dostawca (wystawiający fakturę) nie odprowadza VAT należnego do urzędu skarbowego, jest jedynie zobowiązany do wykazania transakcji w miesięcznej deklaracji podsumowującej VAT- 27. Nabywca będący podatnikiem VAT czynnym rozlicza VAT należy jednocześnie korzystając z możliwości odliczenia VAT naliczonego przez co sumarycznie nie ponosi obciążenia podatkiem VAT. Jest on zobowiązany do wykazania transakcji w deklaracji VAT-7 po stronie VAT należnego i naliczonego.
Nowe obowiązki od 01 stycznia 2017
Aby prawidłowo rozliczyć na gruncie podatku od towarów i usług świadczenie usług budowlanych, należy prześledzić status każdego z podmiotów. Usługi o roboty budowlane jako umowa nazwana w art. 647 i n. k.c. wyróżnia trzy podmioty a mianowicie:
- inwestora;
- wykonawcę;
- podwykonawców.
Procedurą odwrotnego obciążenia objęte są transakcje pomiędzy wykonawcą, a każdym z podwykonawców.
Praktyka: Podmiot A podpisał umowę o roboty budowlane z podmiotem B. Podmiot B wykonał usługę wobec czego wystawia fakturę ze stawką podstawową 23 % lub w przypadku budownictwa mieszkaniowego 8%.
W przypadku gdyby podmiot B (wykonawca) zlecił wykonanie części robót za zgodą podmiotu A (inwestora), podmiotowi C (podwykonawcy), w takiej konfiguracji:
- podmiot B wystawiłby fakturę na podmiot A z 23% lub 8 % stawką VAT;
- podmiot C wystawiłby fakturę na podmiot B w procedurze odwrotnego obciążenia (na fakturze w miejscu stawka wpisuje oo, natomiast w uwagach odwrotne obciążenie – art. 17 ust. 1h uVAT)
Wyłączenia od stosowania
W razie gdy zostanie spełniona choćby jedna z poniższych przesłanek:
- usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie podmiotowe do 200.000 zł),
- usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny.w takim przypadku nie ma możliwości w stosowaniu odwrotnego obciążenia.
podstawa prawna: art. 17 ust. 1h uVAT,
źródło załącznika: SIP LEX dostęp 29.01.2017 r.