W dobie postępu internetu, w tym portali oferujących aukcje internetowe, większości z nas zdarza się od czasu do czasu wystawić niepotrzebne rzeczy na sprzedaż. Zastanowić się należy kiedy okazjonalne pozbywanie się nietrafionych prezentów, zamienić może się w działalność gospodarczą.
Definicja działalności gospodarczej
Zgodnie z jedną z legalnych definicji działalności gospodarczej, zamieszczonej w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poza 584 z późn. zm.) uważa się za nią zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową oraz usługową. Co więcej działalność taka musi charakteryzować się następującymi przesłankami które muszą być spełnione łącznie:
- działalność zawodowa;
- wykonywana w sposób zoorganizowany;
- oraz w sposób ciągły
O ile z charakterem wykonywanych czynności, a więc zakwalifikowania jej do działalności handlowej bądź usługowej nikt nie powinien mieć większego problemu, o tyle może się on pojawić z przesłankami wymienionymi powyżej.
Charakter zarobkowy działalności gospodarczej czyni ją nastawioną na zysk. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie straty z transakcji lub w danym okresie rozliczeniowym np. roku powoduje, że podmiot nie prowadzi działalności.
Wykonywanie działalności w sposób zoorganizowany oznacza, że podmiot musi dokonać pewnych poczynań w celu prawidłowego ustalenia np. toku sprzedażowego.
Problem nieostrej definicji
Pomimo ogólnego zrozumienia definicji działalności gospodarczej, nadmienić należy, że w praktyce sprawia ona dużo problemów zarówno osobom prowadzącym jakąkolwiek sprzedaż za pośrednictem portali aukcyjnych jak i dla organów skarbowych. Podstawowym pytaniem jakie należy tu postawić jest jaka ilość towaru sprzedanego w danym odcinku czasu spełnia wszystkie przesłanki niezbędne do zakwalifikowania jej do działalności gospodarczej?
W przypadku defininicji nieostrych takich jak w tym przypadku, nieodzowną pomocą jest orzecznictwo sądów administracyjnych oraz doktryna. Pamiętać należy, że każda sprawa jest inna i najlepiej przed rozpoczęciem sprzedaży większej ilości rzeczy na portalach aukcyjnych skonsultować te działania z podmiotami profesjonalnymi.
Orzecznictwo
W ostatnim czasie opublikowany został wyrok NSA z dnia 24 lutego 2017 r. I FSK 941/15, oddalający skargę kasacyjną, której przedmiotem była sprzedaż ubranek dziecięcych na portalu Allegro. Przytoczyć należy tu tezę jaką przedstawił sąd:
„Nie byłoby możliwe – w świetle doświadczenia życiowego i racjonalnego gospodarowania – posiadanie do sprzedaży prywatnej ok. 360 sztuk ubranek dziecięcych”.
Oprócz, więc skomplikowanej wykładni prawnej sąd poucza, że należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.