Jak Polska wypada na tle innych państw pod względem złożoności systemu podatkowego?

ranking winner

Coroczny raport „Paying Taxes”, opracowany przez grupę doradczą PwC i Bank Światowy wskazuje Polskę na 51 miejscu pod względem poziomu skomplikowania systemu podatkowego, tj. o 4 pozycje niżej niż w ubiegłym roku. Opracowanie skupia się na obowiązkach średniej wielkości spółki, m.in. na obciążeniach administracyjnych przy składaniu deklaracji i płaceniem podatków.

Jak wynika z raportu, w 2016 r. przeciętny polski przedsiębiorca dokonał 7 płatności podatku, a na wszystkie podatkowe obowiązki poświęcił 260 godzin. Wskazano także, iż wskaźnik całkowitej stopy podatkowej dla Polski kształtuje się na poziomie 40,5%. Średni wynik dla krajów UE i EFTA to odpowiednio 12 płatności i 161 godzin spędzonych nad obowiązkami podatkowymi oraz całkowita stopa podatkowa na poziomie 39,6%. W rankingu pierwsze miejsce zajął Katar, a ostatnie Wenezuela.

Od nowego roku rząd szykuje szereg zmian, związanych ze sferą podatkową. Potrzeba uproszczenia systemu jest widoczna, gdyż proste i zrozumiałe procedury są podstawą przedsiębiorczości. Czynności z tym związane wskazywane są, jako jeden z filarów nadchodzącej polityki w zakresie inwestycji i rozwoju gospodarczego.